Szent István Művelődési Ház, Székesfehérvár
A székesfehérvári Szent István Művelődési Ház a hangulatos Liszt Ferenc sétálóutca első épülete.
Székesfehérvári Szent István Művelődési Ház
A barokk épületet a 18. században során építették. A székesfehérvári Szent István Művelődési Ház épületéhez L alaprajzú, emeletes hátsó szárnyat építettek. A ház utcai homlokzata követi az utca enyhén hajló ívét. Az emeleti ablakok enyhén kidomborodnak. A bővítés délnyugati része követi néhány részletben az eredeti ház tagozatait, a hátsó, palota jellegű rész viszont Palladio- és diadalív-motívumokkal, változatos tagozatokkal alakított, gazdag eklektikus homlokzat.
Az emeleti udvari folyosó mellett utcai teremsor húzódik, innen érhető el a bővített rész egyik nagy terme. Az újabb épületszárny bevezető folyosója után díszlépcsőház nyílik, a négy karú, két irányú lépcső balluszteres korláttal alakított, világos, nagy térben ül. Az emeleten több, gerendatagolású terem mögött húzódik az alacsonyabb folyosóval határolt, két szint belmagasságú díszterem.
Művelődési Ház, Székesfehérvár
A székesfehérvári Házépítő Bizottság 1894-ben alakult avval a céllal, hogy Fejér vármegye területén virágzó katolikus egyesületeknek méltó központot, a vármegye közönségének a társas összejövetelek rendezésére és a közismeretek terjesztésére alkalmas helyiségeket hozzanak létre. 1903. december 20-án a Katolikus Egyesületi Ház Szent István és Szent Imre termét a páholyokkal és a mellék helyiségekkel együtt átadták.
Miután a székesfehérvári épületet államosították, a Megyei Művelődési Központ működött benne. A katolikus egyház 1994-ben élt a reprivatizációval és újra birtokba vette, az akkor közel száz éves épületet. A régi-új tulajdonos legfőbb célja, hogy az intézmény keretében helyet biztosítson a katolikus egyház oktatási és képzési tevékenységének. A Belváros kulturális egyik kulturális központjaként vonzó, érdekes, színvonalas eseményeket kínál az érdeklődőknek. Elsősorban a keresztény gondolkodású emberek látogatják - már csak az ilyen jellegű programok miatt is-, de érvényesülhet itt minden olyan törekvés, amely nem idegen a keresztény szellemiségtől.
Az érdeklődők számára színes, változatos programot kínálnak.
Népszerűek az irodalmi és komolyzenei rendezvényeik, de sikeresek a fiataloknak szánt előadássorozataik, amelyek a nemzeti történelem és a keresztény kultúra aktuális kérdéseivel foglalkoznak. Az előadások egy részét Székesfehérvár legszebb előadótermében a 300 főt befogadó Szent István teremben tartják. A Szent Imre teremben 150, a Szent László teremben pedig 80 érdeklődő fő számára van hely. Szabadtéri hangversenyek rendezésére nyaranta a Díszudvarban nyílik lehetőség.
A Szent Korona Galériában időszakos képzőművészeti tárlatok mellett biztosítják az egyházmegyei gyűjtemény különböző anyagainak bemutatását is. Fő céljuk a vallási megújulás elősegítése, a keresztény kultúra, szellemiség erősítése, a Székesfehérvári Egyházmegye katolikus közössége kulturális, oktatásügyi igényeinek ellátása, és az ifjúság vallási-kulturális nevelésében való aktív közreműködés. Fő feladataik teljesítése nem zárja ki a művelődés egyéb területeinek és az igényes, kulturált szórakozás ügyének szolgálatát.
A műemléképület földszinti utcai üzletsorán bank és patika működik.
Forrás: Szent István Művelődési ház