Rényi Krisztina grafikusművész 1956-ban született Budapesten. 1976 és 1984 között a Magyar Képzőművészeti Főiskola, sokszorosított grafika szakán tanult. Kezdetben litográfiákat, nagyméretű akvarelleket, szitanyomatokat készített, majd pályája során a grafika minden műfaját kipróbálta.
Már fiatal korában kialakult vonzalma a képeskönyvek világa iránt. A magyar népmesék, Benedek Elek meséi meghatározó élményt jelentettek számára. Inspirációit kezdetben a századforduló régi meséskönyveiből merítette, melyekben a kor neves illusztrátorai - Arthur Rackham vagy Carl Larsson munkáit tanulmányozta. Főiskolai évei után elsőként H. Burnett Titkos kert című könyvét illusztrálta, melynek titokzatos világa és mondanivalója nagyon közel állt hozzá. A szürrealizmushoz, mitológiához, a misztika világához való kötődése végigkíséri egész pályáját.
Eddig több mint hatvan gyermekeknek és felnőtteknek szóló könyv és verseskötet jelent meg illusztrációival itthon és külföldön egyaránt, melyek közül több eredeti litográfiával készült. Pályája során igyekezett olyan értéket létrehozni, melyek a könyvillusztrációkat a grafika önálló műfajává emelik. A művésznő fantáziadús, apró részletekig kidolgozott képei igazi gyöngyszemek e számítógépes grafika által uralt világban. Egyike azon kevés grafikusművészeknek, akik időt és fáradságot nem kímélve szenvedélyesen törekednek arra, hogy fantáziával és kitartással valami különlegeset alkossanak nem csak a gyerekek, hanem a fogékonyabb felnőttek számára is. Műveiből sugárzik a munkájához fűződő mély elkötelezettsége, és a mesék szeretete.
A kiállításon megtekinthető akvarell, olaj és vegyes technikával készült alkotások a hazai és külföldi népmesék világába engednek betekintést. A finom vonalakkal megrajzolt alakok, az aprólékosan kidolgozott formák dinamikus, élénk színekben pompáznak, melyek a klasszikus rajzművészet ismertetőjegyei a keleti és a nyugati világ művészetében is. Ez az alapelv határozza meg Rényi Krisztina művészi hozzáállását. Karakteres munkái technikailag egységesek, rajzai hitelesen közvetítik a mesék által nyújtott szellemi és vizuális tartalmat.
Tehetségének köszönhetően számos nemzetközi díj birtokosa. 1998-ban Az Év Illusztrátora-díjjal, 1999-ben Ferenczy Noémi-díjjal tüntették ki. Feuer Mária Sárkánymese című mesekönyvéhez készült illusztrációiért 2003-ban elnyerte a párizsi „Oktogon” grafikai nagydíjat. A művész életművét a Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa 2004-ben a legrangosabb nemzetközi elismerésnek számító, H. C. Andersen-diplomával jutalmazta.
Tagja a Magyar Grafikusművészek- és az Olasz Illusztrátorok Szövetségének; a Magyar Vízfestők- és a Magyar Illusztrátorok Társaságának; a Szentendrei- és a Győri Grafikai Műhelynek. Elnökségi tagja az IBBY (Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa) nemzeti szekciójának, a Hungartnak és a Nemzeti Kulturális Alap Vizuális Művészetek Kollégiumának.
A kiállítást megnyitja:
Dr. Kálnoki-Gyöngyössy Márton egyetemi docens, megyei múzeumigazgató - Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága
Ingyenesen megtekinthető